Jun 26, 2026

Log 233BDD

Propagare de vara in fiecare zi prin 11m CB și nici căldura nu se lasă. Am vreo 26C in cameră și clima zero, așa că cheful de DX trage tot la zero. Nu se poate lucra ca la oțelărie ca îți fierbi creierul in sos picant. Mă duc să mai fac un duș...

Jun 20, 2026

Log 233BSD

Propagare tipică de vara azi prin 11m. Am auzit în 22FM camioanele noastre de prin Germania, Slovenia, Budapesta, Italia, și de prin țară. Aici am stat mai mult la RX cu un CRT Oane și Firestik plus un kl40 pt 20w. (40 nu vrea antena).

In SSB cu Grande am fost numai un pic și-am vorbit mai greu cu Italia și ușor cu un polonez din Varșovia.

Jun 15, 2026

Log 233BSD

 RTX : Soferii romani de TIR sunt mai tot timpul pe receptie indiferent in ce tara se afla si ei se prind imediat ca este propagare cu tara. Asa stateam si eu pe 22Fm cind apare un coleg si rupe banda cu semnal superb de FM zicind ca el este prin Germania. Am stat un pic sa vad cine-i raspunde de prin tara si-am plecat la DX555 unde am faccut apel cu QSY560. Mi-a raspuns 1SM046 - Luciano, Toscana, 560usb/14:40, ma auzea slab, propagare instabila si cu zgomot, totusi ne-am inteles.

RX : 1EK115

Jun 14, 2026

Log 233BSD

 RX : Dimineata propagare slaba si zgomot mare la mine in antena. Totusi am copiat citeva statii din Franta care lucrau in concurs : 14AT276 ; 14EK114 ;14AT303 ; 14AT259 ; 13AT123 ; 1AT997 (incerca la DX) ; 14AT251. 

Sa vedem poate ca mai tarziu dispare zgomotul si se mai intareste propagarea odata cu ionizarea.

Jun 8, 2026

Log 233BSD

RTX[Avanti Grande, 20w, Firestik ant Indoor] : 233YO380/M - Piedone, Certej/Balata, 23FM ; 109HA661 - Istvan, 12:38/560usb ; 1EK115 - Emanuele, 12:42/545 ; 2RIR005 - Dario, Lucca, 13:00/595, FT991A, 400w, Yagi 4 elem.

RX : 13LR776, 19DE001, 315RB11.

Jun 6, 2026

Log BSD233 / Atelier

 Propagare la DX zero pe zero, nimic, niente ... :-)

Asa ca am avut timp sa incerc o antena veche de la Firestik




















Tipul acesta de antena este practic o bobina pe diametru mic din fibra de sticla cu fir de CuEm 0,6...0,8mm. Partea lor buna este ca sunt dimensionate in Landa/2 sau 5/8 landa si deci nu prea le trebuie plan de masa bun. Cea care o vedeti in poza are tubul bobina lung de 140cm (am mai avut cindva una de 100cm) nu stiu ce model e caci antena e veche si fara marcaje, etichete, etc. Amicul care mi-a dat-o a calibrat-o cu analizorul... dar in conditiile mele impedanta s-a schimbat, nu mult, si am prins-o usor pe transmatch. Puterrea de 20w nu a fost o problema, iar local pare ok. Sa vedem cu prima ocazie ce poate la propagare. Se poate monta vertical dar si orizontal.

Cu cei Cv la jumatate am avea situatia ideala de acord si transfer 50/50 Ohmi. Aici se vede ca nu e cazul dar e bine.