YO233BSD, 233YO10, 233LR010, 233MW010, 233MEX010, 233CS010, 233KB010, 233TS010, 233OT010, 233UT010
Jun 26, 2026
Log 233BDD
Jun 22, 2026
Jun 20, 2026
Log 233BSD
Jun 15, 2026
Log 233BSD
RTX : Soferii romani de TIR sunt mai tot timpul pe receptie indiferent in ce tara se afla si ei se prind imediat ca este propagare cu tara. Asa stateam si eu pe 22Fm cind apare un coleg si rupe banda cu semnal superb de FM zicind ca el este prin Germania. Am stat un pic sa vad cine-i raspunde de prin tara si-am plecat la DX555 unde am faccut apel cu QSY560. Mi-a raspuns 1SM046 - Luciano, Toscana, 560usb/14:40, ma auzea slab, propagare instabila si cu zgomot, totusi ne-am inteles.
RX : 1EK115
Jun 14, 2026
Log 233BSD
RX : Dimineata propagare slaba si zgomot mare la mine in antena. Totusi am copiat citeva statii din Franta care lucrau in concurs : 14AT276 ; 14EK114 ;14AT303 ; 14AT259 ; 13AT123 ; 1AT997 (incerca la DX) ; 14AT251.
Sa vedem poate ca mai tarziu dispare zgomotul si se mai intareste propagarea odata cu ionizarea.
Jun 8, 2026
Log 233BSD
Jun 6, 2026
Log BSD233 / Atelier
Propagare la DX zero pe zero, nimic, niente ... :-)
Asa ca am avut timp sa incerc o antena veche de la Firestik.
Tipul acesta de antena este practic o bobina pe diametru mic din fibra de sticla cu fir de CuEm 0,6...0,8mm. Partea lor buna este ca sunt dimensionate in Landa/2 sau 5/8 landa si deci nu prea le trebuie plan de masa bun. Cea care o vedeti in poza are tubul bobina lung de 140cm (am mai avut cindva una de 100cm) nu stiu ce model e caci antena e veche si fara marcaje, etichete, etc. Amicul care mi-a dat-o a calibrat-o cu analizorul... dar in conditiile mele impedanta s-a schimbat, nu mult, si am prins-o usor pe transmatch. Puterrea de 20w nu a fost o problema, iar local pare ok. Sa vedem cu prima ocazie ce poate la propagare. Se poate monta vertical dar si orizontal.
Cu cei Cv la jumatate am avea situatia ideala de acord si transfer 50/50 Ohmi. Aici se vede ca nu e cazul dar e bine.